Yedek Parça Ara

KATEGORİLER

Filtreler kategorimizde Hava Filtresi - Yakıt Filtresi - Yağ Filtresi - Polen Filtresi çeşitlerini inceleyerek sipariş verebilirsiniz. Araçların randımanlı ve sürekli aynı güçte çalışabilmesi için temiz hava-yakıt-yağ bileşenlerini temin edebilmesi önemlidir.

Filtreler bu hava-yakıt-yağ bileşenlerini süzerek ilgili bölüme ulaşmasını sağladığından stabil çalı8şma için önemli yedek parçalardır. Düzenli aralıklarla değiştirilen, bakımları yapılan filtre aracın uzun ömürlü kullanılabilmesine destek olur.

Filtreler ve Çeşitleri

Bir aracın ihtiyaç duyduğu filtre çeşitleri hava, yakıt, yağ ve polen olmak üzere toplam dört adettir. Yedek Parça AVM’de Opel, Chevrolet, Renault ve Fiat markalarının en geniş model seçenekleriyle filtre ve diğer parçalarını bulabilirsiniz.

Hava Filtresi

Motorun yanma odasına veya turbo aracılığıyla çekilen havaöncelikle bir filtreden süzülerek ilgili alana ulaşır. Bu süzme işlemi dışarıdan tuz, yabancı madde girişini engellerken kir tutmasına da mani olur. Hava filtrelerinin görevini tam yerine getirememesi ve tıkanması aracın başka çekişten düşmesi olmak üzere pek çok probleme kapı aralayabilir.

Yağ Filtresi

Araçların motoru sürtünmeden zarar görmemesi için yağ sirkülasyonu ile çalışır. Bu yağı bir noktadan geçişinde temizlenmesi ve süzülmesi, aynı randımanla kullanılabilmesini sağlar. Bu işlem için de yağ filtreleri kullanılır. Yağ filtresi hava ve polen filtresine göre daha uzun süre kullanılabilir ancak değişim maliyeti diğerlerine göre yüksektir.

Yakıt Filtresi

Motordaki yanma odasının yabancı maddelerden arındırılması son derece önemli bir konudur. Gerek kalitesiz akaryakıt gerekse de depoya ulaşabilecek yabancı maddeler bu durumu tehdit edebilir. Yanma odasına temiz yakıt ulaşması için yakıt filtrelerinin işlevini yerine getirmesi önemlidir.

Yakıt filtresinin işlevini tam yerine getiremediği durumlarda yakıt emilimi azalabilir, yanma odasına kısıtlı giden yakıt nedeniyle araç. Çekişten düşebilir. Hava filtresine göre daha uzun periyodlarda değişimi yapılır.

Polen Filtresi

Polen filtresi klimaya sahip araçlarda kullanılan, araç içine çekilen havanın süzülmesini sağlayan yedek parçalardır. Bu sayede kirli hava hem içeriye girmez hem de klima sistemine zarar vermez. Zamanı geçirilen polen filtresi araç içerisinde kötü kokuya da neden olabilir.